Ósemki wyrastają człowiekowi najpóźniej ze wszystkich zębów, bo w dorosłym życiu – najczęściej między 17. a 25. rokiem życia, jednak wiele osób zauważa wyrastanie zębów mądrości dopiero po trzydziestce. Ich wyrzynanie wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, bardzo często są również problematyczne i wymagają interwencji chirurga stomatologa. Dowiedz się więcej o zębach mądrości!
Wyrzynanie się ósemek – kiedy należy udać się do dentysty?
Ból, jaki towarzyszy pierwszej fazie wyrzynanie się zębów mądrości, utrudnia codzienne funkcjonowanie (przede wszystkim jedzenie i mówienie). Miejscowo zaleca się stosowanie produktów łagodzących ból, np. żelu Sachol czy płynu Dentosept, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz antyseptycznie. Świeżą ranę w dziąśle można także przepłukiwać wodą utlenioną. Najważniejsze jednak jest dokładne mycie zębów i używanie płynów do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym – nie należy unikać zatem płynów zawierających alkohol. Jeśli ból jest silny, lekarze zalecają doraźne przyjmowanie tabletek zawierających ibuprofen (o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym).
Kiedy odwiedzić gabinet stomatologiczny? Do dentysty warto udać się, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy (np. duża ilość ropy, krwawienie, obrzęk itp.) , a także kiedy proces wyrastania już się zakończył, ale ząb nadal sprawia problemy.
Jakie problemy sprawiają zęby mądrości?
Najczęstszym problemem, z jakim Pacjenci z wyrzynającymi się ósemkami zgłaszają się do dentysty, jest ból i obrzęk w okolicy zęba. Dolegliwości wynikają zazwyczaj ze zbyt małej ilości miejsca, co prowadzi do zatrzymania wzrostu zęba. Mamy wówczas do czynienia z krzywo ustawioną, częściowo widoczną ósemką. Taka sytuacja prowadzi do problemów z prawidłowym szczotkowaniem, a gromadzące się tam resztki jedzenia mogą powodować nawracające stany zapalne.
Kiedy chirurg stomatolog zaleca usunięcie ósemek?
O tym, czy ósemka nadaje się do usunięcia, decyduje chirurg stomatolog na podstawie wykonanego zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej. Zarówno zbędna ekstrakcja,, jak i pozostawienie problematycznego zęba mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Najczęściej dentyści zalecają usunięcie ósemki, gdy jest ona źle położona i częściowo ukryta. Istnieje ryzyko, że w dziąśle rozwija się torbiel oraz stan zapalny, a pozostawienie zęba byłoby niebezpieczne. Zdarza się również, że ósemka wpływa na przesunięcie pozostałych zębów. Z kolei profilaktyczna ekstrakcja całkowicie rozwiniętego zęba, który nie sprawia problemów, nie jest zalecana (jak każda ingerencja chirurgiczna, do której nie ma wyraźnych wskazań).
Potrzebujesz konsultacji w sprawie ósemki lub musisz ją usunąć? W Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe zlokalizowane jest Centrum Stomatologii i Implantologii Aleksdent, gdzie otrzymasz fachową opiekę stomatologiczną. Skontaktuj się z nami, by umówić termin wizyty u dentysty albo chirurga stomatologa.