Paradontoza to druga po próchnicy najczęściej spotykana choroba atakująca dziąsła. Schorzeniu towarzyszy pojawienie się stanu zapalnego tkanek otaczających zęby. Jego pierwszymi objawami są: opuchlizna, zaczerwienienie czy tkliwość dziąseł, a wkrótce występuje także krwawienie. Jak leczyć paradontozę i jej skutecznie zapobiegać?
Jak wygląda leczenie paradontozy?
Proces leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli pacjent zgłasza się do dentysty z początkowymi objawami paradontozy, wówczas lekarz zaczyna od dokładnego oczyszczenia zębów. Pozbędzie się kamienia nazębnego oraz zabezpieczy odsłonięte szyjki zębowe. W przypadku łagodnych zmian stomatolog może zaproponować piaskowanie, lakierowanie albo fluoryzację dolnych odcinków odsłoniętych zębów. Zaawansowana paradontoza wymaga bardziej radykalnego podejścia. U takich pacjentów często niezbędne jest zregenerowanie tkanek poprzez interwencję chirurgiczną. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, dentysta ma możliwość skorygowania dziąseł tudzież naprawy ubytków kości.
Kiretaż zamknięty i otwarty
Często wykonywanym zabiegiem jest tzw. kiretaż zamknięty albo otwarty. Celem tej procedury jest oczyszczenie korzenia zęba oraz wyeliminowanie stanu zapalnego w kieszonkach. Przeprowadzając kiretaż zamknięty, stomatolog oczyszcza korzeń bez rozcinania dziąsła, po podaniu pacjentowi znieczulenia. Kiretaż otwarty polega na nacięciu dziąsła w celu oczyszczenia korzenia. Jest on wybierany w sytuacji, kiedy kieszonki zębowe są zbyt głębokie, a więc nie da się oczyścić korzenia poprzez kiretaż zamknięty.
Niestety – często leczenie zaawansowanej paradontozy w gabinecie stomatologicznym obejmuje konieczność usunięcia chorych zębów oraz ich odtworzenie. Dlatego właśnie tak duże znaczenie ma profilaktyka i zapobieganie chorobom dziąseł.
Sposoby zapobiegania paradontozie
Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania osadzaniu złogów nazębnych jest regularne wykonywanie zabiegów w gabinetach stomatologicznych raz na 6 miesięcy (profilaktycznie) albo raz na 4 miesiące (osoby ze zdiagnozowaną paradontozą). Ponadto, aby uniknąć problemów z zapaleniem przyzębia, należy pamiętać o:
- dokładnym szczotkowaniu zębów minimum 2 razy dziennie,
- czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych przy pomocy irygatora albo nici dentystycznej,
- płukaniu jamy ustnej po każdym posiłku z użyciem płynu specjalistycznego,
- korzystaniu ze środków zwiększających skuteczność zabiegów higienicznych (pasty przeciwpróchnicze, środki wybielające, znoszące nadwrażliwość zębiny),
- regularnych kontrolach stanu uzębienia u stomatologa.
Paradontoza niesie ze sobą poważne zmiany w jamie ustnej i może powodować nawet utratę zębów. Właśnie dlatego nie wolno lekceważyć stanów zapalnych dziąseł. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do dentysty. Cierpisz na paradontozę, a może chcesz ochronić swoje dziąsła przed jej rozwojem? Już dziś umów się na wizytę w Centrum Stomatologii i Implantologii Aleksdent w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe. Zapraszamy!