Istnieje sporo mitów na temat korygowania zgryzu, dlatego tak ważne jest poszukiwanie informacji w sprawdzonych źródłach. Najlepszym z nich jest gabinet ortodonty, jednak zanim do niego trafimy, musimy wiedzieć, dlaczego konsultacja ze specjalistą to dobry pomysł. Jakie są konsekwencje posiadania nieprawidłowego zgryzu? Jakie objawy u najmłodszych powinny skłonić nas do umówienia wizyty u ortodonty?
Nieprawidłowości w obrębie zgryzu
Różnego rodzaju nieprawidłowości w zgryzie to nie tylko kwestia estetyki – wygląd będący źródłem kompleksów to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo problemy mogą się jedynie nasilić. W przypadku zbyt ściśniętych, ciasno ułożonych zębów istnieje dużo większe ryzyko rozwoju paradontozy. Natomiast jeśli do czynienia mamy z krzywym zgryzem, może dojść nawet do przeciążenia układu mięśniowego twarzy i szyi czy stawów szczękowo-skroniowych. To z kolei prowadzi do bólów głowy, szumów w uszach, zaburzeń równowagi, a w skrajnych sytuacjach również do przedwczesnej utraty zębów.
Kiedy należy zabrać dziecko do ortodonty?
W okresie, w którym dziecko traci zęby mleczne na rzecz tych stałych, należy kontrolować stan nowego uzębienia. Jakiekolwiek nieprawidłowości powinny budzić czujność rodziców. Są jednak pewne objawy, których opiekunowie nie wiążą ze zgryzem, a powinni – to między innymi chrapanie, wada wymowy, zgrzytanie, gryzienie zabawek, spanie z otwartymi ustami albo ssanie kciuka. Należy obserwować, czy w buzi dziecka jest wystarczająco dużo miejsca dla stałych zębów, czy dolne nie wychodzą przed górne, a także, czy stałe zęby rosną w prawidłowym kierunku.
Kiedy dorosły powinien udać się do ortodonty?
Nierzadko okazuje się, że dorosły Pacjent nie miał pojęcia o charakterze swoich problemów z uzębieniem i przez wiele lat nie trafił na fotel w gabinecie ortodonty. Jeśli zauważyłeś nadmierne starcie zębów, uporczywe bóle w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, zaciskanie albo zgrzytanie, często nawracające bóle głowy lub wyraźnie widoczne nieprawidłowe ustawienie zębów, najwyższy czas na wizytę u specjalisty. Ortodonta pomoże Ci także przygotować się do leczenia protetycznego.
Na czym polega leczenie ortodontyczne i jakie są jego efekty?
Prawidłowe leczenie wad zgryzu odbywa się wyłącznie w gabinecie ortodontycznym. Nie należy podejmować jakichkolwiek prób samodzielnego działania, ponieważ może to przynieść jedynie same szkody. W zależności od rodzaju problemów ze zgryzem leczenie może trwać od kilku miesięcy do dwóch lat. Założenie spersonalizowanego aparatu stałego nie jest bolesne, a po zakończeniu całego cyklu leczenia zauważysz wyraźną poprawę nie tylko swojego wyglądu, ale przede wszystkim komfortu. Zapraszamy do kontaktu z Centrum Stomatologii i Implantologii Aleksdent w Warszawie w celu umówienia terminu konsultacji z ortodontą. Nasza oferta skierowana jest do Pacjentów z Gocławia, Grochowa, Wawra, a także innych dzielnic stolicy oraz okolic.