Dbając o higienę i wygląd jamy ustnej, zwykle koncentrujemy się na zębach, zapominając o przyzębiu oraz dziąsłach. W praktyce to właśnie ta tkanka odpowiedzialna jest za stan zębów i nie należy bagatelizować problemów, które jej dotyczą. Nieprawidłowa higiena oraz zaniedbywanie dziąseł może doprowadzić do paradontozy oraz próchnicy, a skutki tych dolegliwości bywają wyjątkowo uciążliwe. Poznaj 6 etapów profilaktyki zdrowych dziąseł!
1. Szczotkuj zęby i dziąsła minimum 2 razy dziennie
Choć ta rada wydaje się banalna, to jest to absolutna podstawa prawidłowej profilaktyki jamy ustnej – nie tylko samego uzębienia, ale też dziąseł. Dokładnie myj zęby po każdym posiłku albo przynajmniej rano i wieczorem, używając najlepiej elektrycznej szczoteczki z obrotową główką.
2. Nitkuj przestrzenie między zębami
Szczoteczka i pasta to niestety za mało. Aby cieszyć się zdrowymi dziąsłami, warto po każdym szczotkowaniu dodatkowo nitkować przestrzenie międzyzębowe. Nić dentystyczna o wiele lepiej od włosków szczoteczki dociera do zakamarków, w których tkwią resztki pożywienia. Zapobiegaj paradontozie i innym chorobom dziąseł, dokładnie czyszcząc nie tylko zęby, ale też szczeliny pomiędzy nimi.
3. Używaj płukanek do jamy ustnej
W drogeriach i aptekach znaleźć można mnóstwo rodzajów płynu do płukania jamy ustnej, a najtańsze kosztują zaledwie 5 złotych. To niewielka cena za zdrowe zęby oraz dziąsła. Poszczególne płukanki skutecznie usuwają pozostałe resztki pokarmu, których nie usunęła szczotka i nitka. Ponadto hamują rozwój bakterii, zapobiegając tym samym wystąpieniu próchnicy oraz stanu zapalnego dziąseł. Na rynku dostępne są produkty dodatkowo chroniące przed aftami, drożdżakami itp.
4. Suplementuj witaminy D i C
Rozmaite dolegliwości dziąseł, w tym krwawienie podczas szczotkowania, wynikają z ogólnoustrojowego niedoboru witamin D i C. W aptekach znajdziesz mnóstwo produktów o statusie leku, które zawierają obydwie witaminy.
5. Regularnie usuwaj kamień nazębny
Co najmniej raz w roku – a jeśli jest taka konieczność, to nawet częściej – odwiedź gabinet stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego. Osad znajdujący się tuż przy krawędzi dziąseł stanowi poważne zagrożenie wystąpienia paradontozy.
6. Jeśli palisz papierosy, rzuć je na dobre!
Jeśli do tej pory nie udało Ci się znaleźć wystarczająco dobrego powodu, by rozstać się z niezdrowym nałogiem, z pewnością przestrogą będą dla Ciebie problemy w jamie ustnej. Palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na paradontozę w porównaniu z osobami, które nie sięgają po papierosy. Ponadto dym papierosowy sprzyja rozwojowi bakterii, obniża mineralizację śliny, przyczynia się do niedoborów wit. C, a do tego stwarza ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych.
W stomatologii, bardziej niż w każdej innej dziedzinie medycyny, zastosowanie znajduje powiedzenie: “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Profilaktyka zdrowych dziąseł pozwala uniknąć przykrych dolegliwości i cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Odwiedź nasze centrum stomatologii w Warszawie, by regularnie kontrolować stan jamy ustnej oraz usuwać kamień nazębny. Zapraszamy również najmłodszych Pacjentów!