Diastema to przerwa między zębami, a chodzi tu dokładnie o górne jedynki. O diastemie mówi się wówczas, gdy przestrzeń między nimi jest większa niż 0,5 mm. Należy jednak podkreślić, że szczelina nie zawsze będzie stanowiła zagrożenie dla zdrowia. Niekiedy jest ona tylko defektem natury estetycznej. Kiedy zatem trzeba odwiedzić gabinet stomatologiczny? Jakie efekty możemy uzyskać z pomocą określonych procedur?
Diastema. Problem zdrowotny czy estetyczny?
To, czy diastema wymaga leczenia, ortodonta ocenia na podstawie szerokości szczeliny między zębami. Uznaje się, że jeżeli nie przekracza ona 2 mm, wówczas leczenie nie jest konieczne. Co nie oznacza, że nie można go podjąć ze względów estetycznych. Natomiast jeśli przestrzeń między zębami jest zbyt duża, można już mówić o wadzie zgryzu wymagającej leczenia. Diastema może prowadzić bowiem do rozwoju chorób przyzębia, a w przypadku dzieci nierzadko wywołuje wady wymowy.
Jak poprawić zgryz, by zminimalizować diastemę?
Aby dobrać właściwą metodę leczenia diastemy, konieczna jest wcześniejsza diagnostyka zgryzu, która pozwoli określić, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Rozróżnia się bowiem diastemę rozbieżną, diastemę równoległą oraz zbieżną, a od typu wady powinien zależeć sposób jej leczenia. Najpowszechniejszą metodą usunięcia diastemy jest aparat ortodontyczny. Okres jego noszenia zależy od wielu czynników, m.in. od wady zgryzu, wieku Pacjenta, a także od rodzaju samego aparatu. Metoda – stosowana w naszym gabinecie w Warszawie – pozwala osiągnąć trwały rezultat.
Czy licówki albo kompozytowe wypełnienie mogą skorygować widoczność diastemy?
Innym sposobem na zredukowanie diastemy są licówki. Na oszlifowane zęby nakładane są specjalne płytki, które pozwalają osiągnąć trwały i estetyczny efekt wizualny, widoczny tuż po zabiegu. Przerwę między jedynkami można też uzupełnić kompozytem, który doklejany jest równomiernie na obu zębach. W przypadku tej metody również uzyskuje się natychmiastowy efekt.
Na zakończenie warto dodać, że leczenie diastemy nie zawsze jest konieczne, jeżeli szpara nie jest zbyt duża, a sam Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu z powodu tego defektu. Ostateczną decyzję zawsze powinien jednak podjąć stomatolog. Zachęcamy do umówienia terminu wizyty w Centrum Stomatologii i Implantologii Aleksdent w Warszawie, aby skonsultować się z dentystą. Zapraszamy Pacjentów z Pragi oraz innych dzielnic.