Zgodnie z definicją bruksizm przejawia się nieświadomym, nawykowym zaciskaniem oraz zgrzytaniem zębów. Choć dolegliwość dotyczy nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, jej przyczyny są zgoła inne – coraz więcej specjalistów uznaje, że jest to choroba psychosomatyczna. Jakie jest źródło zaciskania zębów? Do czego może doprowadzić bruksizm i jak się z niego wyleczyć?
Przyczyny bruksizmu
Przyczyny pojawienia się nocnego zaciskania czy zgrzytania zębami można podzielić na psychiczne i fizyczne. Bruksizm może wynikać między innymi z zaburzeń zgryzowo-zwarciowych, przerostu migdałków, zaburzeń hormonalnych albo długotrwałego refluksu. Jeżeli te czynniki zostaną wyeliminowane w toku diagnostyki, warto pochylić się nad możliwymi zaburzeniami emocjonalnymi lub psychicznymi, stresem bądź zażywaniem określonych leków powodujących szczękościsk. Z tego powodu z bruksizmem warto zgłosić się nie tylko do stomatologa, ale być może też do neurologa, psychiatry bądź fizykoterapeuty.
Do czego może doprowadzić nieleczony bruksizm?
Najczęściej dolegliwość dotyka osoby między 25. a 45. rokiem życia i w niektórych przypadkach ustępuje samoistnie. Nie należy jednak bagatelizować problemu czy czekać, aż sam minie – może to doprowadzić do poważnych konsekwencji. Następstwa nieleczonego bruksizmu to między innymi ścieranie zębów, ich rozchwianie, krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość zębów, nawracający ból głowy, jak również problemy w obrębie żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych (ograniczona ruchomość, przeskakiwanie itp.). Aby nie doprowadzić do skrajnej sytuacji, warto najpierw zasięgnąć pomocy stomatologa w celu leczenia objawowego, a następnie przyjrzeć się przyczynie nerwowego zaciskania zębów.
Jak wyleczyć bruksizm?
Jak już wspomniano, w gabinecie stomatologicznym odbywa się leczenie objawowe bruksizmu, to znaczy minimalizowanie skutków zaciskania zębów. Jeżeli przyczyna bruksizmu leży w braku odporności na stres albo w problemach emocjonalnych, pomocy należy szukać w gabinecie psychiatry bądź psychoterapeuty. U dentysty dowiesz się, na ile poważne są uszkodzenia wywołane zaciskaniem i zgrzytaniem, a także poznasz dostępne metody przeciwdziałania. Jedną z nich jest szyna relaksacyjna, która na czas snu pełni funkcję amortyzatora. Umieszcza się ją między górnymi a dolnymi zębami, gdzie zapobiega tarciu, zgrzytaniu i zaciskaniu. Nakładkę wykonuje się indywidualnie, ponieważ musi idealnie pasować do uzębienia Pacjenta. Inną metodą leczenia jest podskórne podanie botoksu. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej powoduje osłabienie żwaczy i rozluźnienie spiętych mięśni. Efekt zabiegu odczuwalny jest po kilku dniach od wykonania, a jeśli problem ma charakter przewlekły, zaleca się powtarzanie iniekcji co 6 miesięcy.
Odwiedź Centrum Stomatologii i Implantologii Aleksdent w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe, by skorzystać z kompleksowej diagnostyki zgryzu oraz leczenia pod okiem dobrego stomatologa. Zapraszamy do umówienia wizyty!